Ćwiczenia logopedyczne

Jesteś tu: Strona główna » Ćwiczenia logopedyczne

Logopedia na wesoło

Podczas zajęć logopedycznych korygujących wadę wymowy wykorzystujemy gry i zabawy logopedyczne.

 

 

 

 


Najlepsze efekty i najwięcej emocji przynoszą:

 

 

  • memory logopedyczne
  • loteryjka logopedyczna
  • gry planszowe utrwalające wymowę głosek szeregu szumiące
  • domino logopedyczne

 

 

Każde zajęcia logopedyczne rozpoczynamy ćwiczeniami oddechowymi - do których można wykorzystać: piłki, piórka, pianki itp.

 

A także ćwiczeniami usprawniającymi narządy mowy: język, wargi, policzki, podniebienie miękkie, twarde itp.

 

Propozycje ćwiczeń do utrwalania głoski ,, r”

 

 

GŁOSKA  ,, R”

 

Przedstawiamy i polecamy przykładowe ćwiczenia wstępne  dla dzieci mających trudności z prawidłową realizacją głoski ,,r” :

 

Ćwiczenia wstępne - przygotowujące do wywołania głoski R

 

Uzyskanie właściwego brzmienia głoski R wymaga czasu, cierpliwości i wielu ćwiczeń. Tradycyjne schematy wywołania głoski, w przypadku R nie mają sensu, głoskę te wywołujemy zupełnie inaczej. Demonstracja artykulacji nie wystarcza, a nawet nie ma sensu, jeśli język nie jest odpowiednio sprawny.

Dlatego w terapii głoski R najważniejsze są właśnie ćwiczenia wstępne, które usprawnią język oraz zaczną doprowadzać do wibracji czubka języka.

 

 

Poniżej prezentujemy  kilka podstawowych ćwiczeń, które przyjmują postać zabawy, ponieważ taka właśnie forma powinna być obecna w trakcie terapii z dziećmi.

 

 

1) "Guma do żucia" Wyobraź sobie, że twój język to guma do żucia, jest ona w twoim ulubionym smaku. Spróbuj żuć swój język, tak jak zwykle żujesz gumę balonową.

 

2) Dzisiaj "Dzień mlaskania", a to oznacza, że możesz mlaskać do woli, a mama i tak nie będzie zła. Masz przed sobą swoje ulubione danie, pokaż jak je jesz, nie zapomnij o mlaskaniu. (Możemy wcześniej przygotować okrągłą kartkę, na której dziecko rysuje swoje ulubione danie).

 

3) "Deser" Po obiedzie czas na deser, mam dla ciebie coś słodkiego, ale otrzymasz to dopiero po zajęciach, chciałabym jednak sprawdzić czy potrafisz ssać cukierka czubkiem języka.

 

4) "Wyścigi konne" Zamieniamy się w konie, jesteśmy na torze wyścigowym i bierzemy udział w zawodach, liczy się wytrzymałość, wygrywa ten, kto dłużej kląska językiem.

 

5) "Odpoczynek" Wyścig był bardzo meczący, a konie się bardzo zmęczyły, dlatego otwieramy teraz lekko buzie, język leży płasko i wykonujemy wdechy i wydechy ustami.

 

6) "Karmimy konie" Po odpoczynku czas nakarmić konie, teraz twój język to widły, którymi zbiera się siano dla koni i wrzuca do pojemników. Wysuń szeroki język na dolne zęby, a następnie unieś na górną wargę, pamiętaj, aby język był cały czas szeroki, w przeciwnym razie siano spadnie na ziemię.

 

7) "Śnieżna chmura" Jesteś śnieżną chmurą, za chwilę na czubek twojego języka położę skrawki papieru, mają one kształt śnieżynek. Twoim zadaniem jest je zdmuchnąć.

 

8) "Drukarka" Twoja buzia to drukarka, a język to papier. Spróbuj wysunąć język z buzi, przeciskając go przez zbliżone do siebie zęby.

 

9) "Pieczątki" Teraz twój język będzie stawiał pieczątki na kopertach. Twoje zęby to koperty. Koperty są ułożone na dwóch półkach; górnej i dolnej. Dotykaj językiem każdego zęba osobno, zarówno u góry jak i na dole.

 

                                                                                                           Życzymy miłej zabawy!!!

Agnieszka Kliś- Seroczyńska

                                                                                                      Sylwia Prasałek